“YKS BİTTİ”

YKS BİTTİ, ŞİMDİ NE OLACAK ?

 

‘Nasıl geçti?’

Yoğun bir dönemden geçen öğrencilerin sınav sonrası en çok duyduğu sorulardan biridir herhalde. Sahi nasıl geçti sınavınız? Karar verdiniz mi ne olacağınıza?

‘YKS’ye giren sevgili öğrenciler öncelikle ailelerinize ve sizlere büyük geçmiş olsun, yıllardır emek verdiğiniz sınava girdiniz, belki istediğiniz gibi geçti tercihleri bekliyorsunuz ya da belki istediğiniz gibi geçmedi mezuna kalmayı planlıyorsunuz ve endişelisiniz. İçinde bulunduğunuz ruh hali sınavı değerlendirme biçiminizi etkileyebilir fakat sonucun düşündüğünüz gibi olumsuz olacağının bir garantisi yok. Sınav sonuçları açıklanana kadar bu belirsizlik sizinle birlikte olacak, az daha sabredin.’

‘Kendinize karşı anlayışlı olun’

Pandemide bir taraftan virüsle diğer taraftan derslerle ve sınav sorularıyla mücadele edip herkesin anlayışını kazanan YKS öğrencileri olarak kendinize karşı tolerans eksikliğiniz üzerinizdeki stresi de kat kat arttırır. Sınav bir son değil, sınav sonucunuz başarınızı ölçen tek öncül değil. Sonuç ne olursa olsun sizin gösterdiğiniz çaba ve harcadığınız emek her şeyden daha kıymetli, bunu aklınızdan çıkarmayın.

‘Sınav Bitti’

  • Heyecanla sınav sonucunuzu ve sonrasında gerçekleşecek tercih dönemini bekliyorsunuz. Fakat, bu dönemi sınav, tercih konuşmalarından uzak kalarak kendinize ayırın, bir yılın stresini giderecek, sizi rahatlatacak şeylere yönelin.
  • Birçok şeye sınav dönemi diye ara vermiştiniz, onları çok özlemiş olabilirsiniz. Resim yapıyordunuz, müzik aleti çalıyordunuz, bir sporla uğraşıyordunuz, yemek yapıyordunuz belki, kaldığınız yerden yavaş yavaş devam etmeye başlayın, 1–1.5 ayınızı çok daha sakin geçirmenizi sağlar bu hobiler.
  • Okunmak için kütüphanenizde sizi bekleyen kitaplarınızla tanışın ve hemen okumaya başlayın.
  • Dizi, film izlemeyi çok özlediniz, şimdi istediğiniz şeyleri izlemenin de tam zamanı, küçük bir tavsiye izlediğiniz yabancı dizi, filmleri alt yazılı izlerseniz dil gelişiminize büyük katkı sağlamış olursunuz.